Forum NASZ ANDRYCHÓW    Strona Główna NASZ ANDRYCHÓW
Co słychać w Andrychowie.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

SŁAWNI ANDRYCHOWIANIE

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum NASZ ANDRYCHÓW Strona Główna -> POROZMAWIAJMY O MIEŚCIE.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Śro 9:17, 25 Cze 2008    Temat postu: SŁAWNI ANDRYCHOWIANIE

Na początek wpisałem tu trochę nazwisk. Mam nadzieję, że poprzez dodawanie zdjęć temat ten sie rozwinie i będzie niejako wizytówką naszego miasta, naszego FORUM.
Wszystkich proszę też, by podawali swoje sugestie....kto ze sławnych, zasłużonych Andrychowian powinien sie jeszcze tu znaleźć.

################################################
* Stanisław Ankwicz,
* Antoni Beill (1847-1894) – architekt,
* Cezariusz Chrapkiewicz – aktor,
* prof. Ryszard Demel – malarz i witrażysta,
* prof. Franciszek Dziedzic (1902-1981) – profesor ekonomiki i rolnictwa,
* prof. dr Artur Feliks (s. Teodora) – bakteriolog i serolog,
* Ignacy Fijałkowski (1783-1855) – lekarz, autor wielu publikacji medycznych,
* inż. Artur Grünspan – wynalazca z zakresu przemysłu naftowego,
* prof. Józef Kocemba – profesor medycyny,
* dr Leopold Kischner – bakteriolog,
* Gerard Linder,
* Tomasz Moskała - napastnik Cracovii Kraków,
* Krzysztof Najbor – aktor,
Stanisław Nowak (pedagog)
*Stanisław Nowak (1859-1936) – trzykrotny senator RP,
* Jan Peszek – aktor,
* Jan Pietraszek (1828-1880) – konstruktor,
* prof. Lech Poloński; profesor medycyny,
* o. Józef Prus (1900-1962) – karmelita, przełożony prowincji zakonnej, założyciel i dyrektor Niższego Seminarium w Wadowicach,
* prof. Stanisław Pietrzyk – wykładowca na uniwersytecie w Lille,
* Karol Romer – szef protokołu dyplomatycznego w rządzie II Rzeczypospolitej,
* Adam Romer– dziennikarz, bliski współpracownik premiera Władysława Sikorskiego,
* kard. Stanisław Ryłko; bliski współpracownik Jana Pawła II,
* dr Janusz Smaza – ekspert w dziedzinie rzeźby kamiennej i elementów architektonicznych,
* Tadeusz Szlagor - trener Reprezenatcji Polski w Siatkówce Mężczyzn w latach 1966-1972
* Stanisław Witkowski (1866-1950) – filolog klasyczny, badacz i znawca papirusów,
******************************************************
**Helena Wolf


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Pon 14:58, 14 Lip 2008, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: Śro 13:06, 25 Cze 2008    Temat postu: PROF LECH POLOŃSKI

Fot. Mikołaj Suchan



Prof. dr hab. med. Lech Poloński, specjalista chorób wewnętrznych I i II stopnia, kardiolog, kierownik III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiej Akademii Medycznej w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Urodził sie w Andrychowie. Studiował w latach 1966-1972 w Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, na Wydziale Lekarskim w Zabrzu. W 1972 r. uzyskał tytuł lekarza medycyny. Karierę medyczną zaczynał w Szpitalu Miejskim nr 2 w Zabrzu (1972-1976), od 1976 r. związany ze Śląską Akademią Medyczną w Katowicach. W latach 1991-1995 pracował jako konsultant wojewódzki ds. kardiologii woj. katowickiego, w latach 1995-1999 - jako konsultant wojewódzki ds. kardiologii woj. częstochowskiego, od 1998 r. jest konsultantem wojewódzkim ds. kardiologii woj. śląskiego.
W latach 1999-2005 był dziekanem Wydziału Lekarskiego w Zabrzu Śląskiej ŚAM w Katowicach,a w latach 1996-1999 - prodziekanem Wydziału Lekarskiego w Zabrzu ŚAM w Katowicach.
Jego hobby to narciarstwo alpejskie, windsurfing, piłka nożna. Jest współzałożycielem sekcji narciarskiej w Akademickim Związku Sportowym ŚAM. Żona Anna Szmatoła jest doktorem medycyny, mają dwoje dzieci: córkę Joannę (mgr farmacji) i syna Dariusza (absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach).
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: Śro 13:10, 25 Cze 2008    Temat postu: Stanisław Kardynał RYŁKO


Stanisław Kardynał RYŁKO urodził się w 1945 r. w Andrychowie, a święcenia kapłańskie przyjął w 1969 r. Przez dwa lata pracował jako wikariusz, po czym został wysłany na dalsze studia specjalistyczne: najpierw z zakresu teologii moralnej (Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie), a następnie z nauk społecznych (Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie). Jego rozprawę doktorską stanowiło studium psychologiczno-społeczne motywacji powołaniowych polskich kleryków.

Po powrocie do Krakowa pełnił funkcję wicerektora Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Podjął także wykłady z teologii pastoralnej i socjologii religii. Przez pewien czas pełnił również funkcję sekretarza Komisji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich. W 1987 r. Jan Paweł II wezwał go do Rzymu, gdzie objął stanowisko kierownika sekcji młodzieżowej Papieskiej Rady ds. Świeckich, odpowiadającej między innymi za organizację Światowych Dni Młodzieży. Od 1992 r. pracował w sekcji polskiej Sekretariatu Stanu. W grudniu 1995 r. Jan Paweł II wyniósł ks. Ryłkę do godności biskupiej i mianował sekretarzem wspomnianej rady, a w 2003 r. jej przewodniczącym w randze arcybiskupa. Arcybiskup towarzyszył Janowi Pawłowi II w ostatnich dniach jego życia.


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Czw 12:40, 26 Cze 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: Czw 9:41, 26 Cze 2008    Temat postu: KAROL ROMER

Karol Adam Romer (ur. 27 września 1885 w Neutitschein, czes. Novy Jičin, zm. 24 kwietnia 1938 w Inwałdzie, gmina Andrychów), dyplomata polski, wysoki urzędnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Pochodził z rodziny ziemiańskiej, był synem Adama (ur. 1856, zm. 1938, wieloletniego starosty powiatowego na Morawach) i Elżbiety z domu Vetter von der Lilie (ur. 1859, zm. 1936, z czeskiej arystokracji). Uczęszczał do Theresianum w Wiedniu, na Uniwersytecie Wiedeńskim ukończył studia prawnicze. Po odbyciu służby wojskowej pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Wiedniu (od czerwca 1909), z przerwą na ponowną służbę w wojsku w czasie I wojny światowej (1914-1916). Doszedł do stanowiska wicesekretarza ministra.

W styczniu 1919 rozpoczął pracę w dyplomacji polskiej, ale kolejne 9 lat pozostawał nadal w Wiedniu, pracując w poselstwie polskim. Uzyskał w tym czasie kolejne awanse w hierarchii zawodowej, do tytułu radcy poselstwa I klasy (1925). Wraz z końcem 1927 został przeniesiony do Warszawy, gdzie objął funkcję zastępcy naczelnika wydziału w Departamencie Politycznym Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wkróce z tytułem radcy ministerstwa. We wrześniu 1928 zajął miejsce Stefana Przezdzieckiego (przeniesionego na placówkę do Rzymu) na stanowisku dyrektora Protokołu Dyplomatycznego, od sierpnia 1929 z tytułem ministra pełnomocnego i posła nadzwyczajnego. W czasie 10-letniego okresu pełnienia tej funkcji zyskał opinię wybitnego znawcy "techniki dyplomatycznej". Był przewidywany na ambasadora Polski przy Watykanie (po zmarłym w 1937 Władysławie Skrzyńskim), zanim jednak doszło do nominacji, zmarł tragicznie wskutek wypadku z bronią. Pochowany został w Inwałdzie; w uroczystościach żałobnych w Warszawie brał udział m.in. nuncjusz w Polsce, arcybiskup Filippo Cortesi.

Był odznaczony m.in. krzyżem Orderu Polonia Restituta. Dwukrotnie żonaty - od 1915 z Marią Krystyną von Sobeck, Skal und Kornitz (ur. 1885, zm. 1918, arystokratką austriacką) i od 1924 z Olgą Mitilineu (ur. 1896, zm. 1985, córką dyplomaty rumuńskiego Iona Mitilineu, ministra spraw zagranicznych w latach 1926-1927). Pierwsze małżeństwo było bezdzietne (Romer wychowywał dwóch synów żony z jej poprzedniego małżeństwa), z drugiego miał córkę Marię Wandę (ur. 1932, zamężną Sartorio). Również dyplomatą był brat Karola, Adam Feliks.

Źródła:

* Alina Szklarska-Lohmannowa, Karol Romer, w: Polski Słownik Biograficzny, tom XXXI, 1989
Powrót do góry
robben




Dołączył: 10 Lis 2014
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:07, 10 Lis 2014    Temat postu:

Stawianie graczy podrzędnych klubów obok ludzi, którzy rzeczywiście przyczynili się dla ludzkości jest dla mnie sporym nadużyciem Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum NASZ ANDRYCHÓW Strona Główna -> POROZMAWIAJMY O MIEŚCIE. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Charcoal Theme by Zarron Media
Regulamin